Egypt
Egypt je zemí obestřenou záhadami a tajemstvím, země plná kontrastů, země žhavých saharských pouští i životodárného Nilu. Egypt je zemí pyramid, slavných faraónů, a fascinujícího podmořského světa.
Egypt, omývaný Středozemním a Rudým mořem, leží v severovýchodním cípu Afriky. Na západě sousedí s Libyí, na východě s Izraelem a na jihu se Súdánem. Více než 90 procent rozlohy Egypta pokrývá poušť a většina z 68 milionů obyvatel žije v údolí a deltě Nilu. Jen malé procento je soustředěno v oázách roztroušených v pustém vnitrozemí.
V Egyptě naleznete bezpočet unikátních historických památek nevyčíslitelné hodnoty. Uvidíte památky staré několik tisíc let. Fascinující němí svědkové minulosti jsou rozeseti jako po obou březích Nilu – od pyramid v Gíze, přes Údolí králů až po Asuánskou přehradu. Abz toho nebzlo málo tak Rudé moře, místní korálové útesy a vraky potopených lodí každým rokem nalákají tisíce potápěčů z celého světa. Výhodou je že je mohou objevovat nejen ti, kdo mají s potápěním velké zkušenosti, jelikož se zde nachází celá řada kvalitních potápěčských center kde se s nádherným podmořským světem mohou seznámit i úplní začátečníci.
Kromě pyramid v Gíze se v Egyptě nachází i řada dalších významných památek.
Níže naleznete několik vybraných, které určitě stojí za zhlédnutí.
Údolí králů
dolí králů sloužilo jako pohřebiště faraónů od osmnácté do dvacáté dynastie starověkého Egypta. Nachází se na západním břehu řeky Nil naproti Luxoru pod vrcholkem hory El-Quorn. Bylo zde pohřbeno přes šedesát významných panovníků a vysokých státních úředníků. Většina hrobek je přístupná veřejnosti.
Chrám královny Hatšepsut
Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla starověkému Egyptu. Byla dcerou Thutmose I. a manželkou svého nevlastního bratra Thutmose II. Tato žena nechala zbudovat jednu z nekrásnějších staroegyptských památek. Chrám královny Hatšepsut je zčásti vytesán do skalisek, takže působí, skoro jako by jej vybudovala samotná příroda.
Karnak
Karnak je chrámový komplex a hlavní kultovní středisko boha Amona, nacházející se v oblasti starověkého Vesetu. Je největším chrámovým komplexem v Egyptě. Byl postaven a rozšiřován postupně po dobu více než 1500 let.
A co se měst týče? :
Káhira
Káhira patří k nejhustěji osídleným městům na světě. Ačkoli předměstí se rozrostla až na západní břeh Nilu, hlavní turistické atrakce jsou soustředěny na východním břehu. centrální Káhira je srdcem moderního města a pyšní se nádhernou architekturou z 19. století.Zlatým hřebem města je islámská část, jejíž minarety a kopule, bazary a úzké uličky vypadají jako z pohádek Tisíce a jedné noci. Směrem na severovýchod se prostírá předměstí Héliopolis, zatímco na západě leží Gíza a pyramidy.
Alexandrie
Alexandrie se táhne podél pobřeží v délce 20 kilometrů a je druhý největším městem v Egyptě. V roce 332 ji založil Alexandr Veliký a postupně se rozrostla natolik, že se mohla srovnávat s Římem. Ve 4. století po Kristu město začalo upadat. V 19. století mu paša Muhammad Alí vrátil prestiž významného přístavu tím, že je propojil s Nilem. Tento rozkvět přilákal tisíce Evropanů, kteří Alexandrii propůjčili dekadentní atmosféru popisovanou takovými autory, jako byli Lawrence Durrell, E. M. Forster a Konstatínos Kaváfis. Tato éra skončila v 50. letech minulého století, kdy cizinci uprchli z města před Násirovou revolucí. Z někdejší velkoleposti se mnoho nezachovalo, ale určité náznaky kosmopolitního ducha přetrvávají.
Geografie země :
Hlavní město: Káhira
Rozloha: 997 739 km2 Časové pásmo: +2
Počet obyvatel: 77 505 756 Jazyk: arabština
Měna: egyptská libra (=100 piastrů) (EGP)